Wełna jagnięca LAMBSWOOL.
( 80% wełny, 20%....)- wyroby, w których używamy tej oto wełny
To odmiana wełny owczej.
Charakteryzuje się tym, że jest delikatniejsza, a także lżejsza i przyjemniejsza w dotyku od zwykłej wełny.
Dlaczego?
Bo pozyskuje się ją w trakcie pierwszego — a więc dziewiczego — strzyżenia jagniąt, czyli młodych owiec.
To — wyjątkowo miękkie, delikatne, ale jednocześnie trwałe — włókno najwyższej jakości. Nie jest też tak ciężkie, jak zwykła wełna.
PRANIE:
Po pierwsze, wełnę najlepiej prać ręcznie w zimnej wodzie z dodatkiem delikatnych, specjalnych płynów do prania wełny;
Po drugie, wełnę można prać w pralce, ale jedynie przy odpowiednim programie i bez wirowania (pierwsze metoda jest jednak najlepsza) :)
I po trzecie, wypranych ubrań z wełny lambswoola nie należy wykręcać czy trzeć.
PIELĘGNACJA:
Faktem jest, że wełna wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie można po prostu wrzucić wełnianej czapki do pralki, a później wysuszyć w suszarce. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że wełniane ubrania przetrwają lata, a nawet dziesięciolecia.
Wełna jest oporna na brud, nie przyciąga kurzu, dlatego nie wymaga tak częstego prania, jak inne materiały. Najlepszym sposobem na odświeżenie wełnianych ubrań jest wytrzepanie ich i porządne wywietrzenie. Najbezpieczniejszą metodą prania wyrobów z wełny jest pranie chemiczne, bez namaczania. Nie zaleca się prania wyrobów wełnianych w pralce (nawet w programach do prania ręcznego czy prania wełny).
Coraz więcej wyrobów z wełny można prać ręcznie w domu. W takim przypadku należy prać wełnę w chłodnej wodzie z użyciem specjalistycznych, łagodnych detergentów do prania wełny. Po namoczeniu w wodzie, wełnianą odzież należy suszyć rozłożoną na płasko, zmieniając co jakiś czas jej ułożenie. Prasować można tylko w ostateczności, jeśli ewidentnie jest to wymagane, przy czym należy zachować możliwie najniższą temperaturę prasowania. Wełny nie należy wybielać.